Rodzaje protez zębowych

Każdy z nas pewnie dobrze wie, że warto dbać o swoje naturalne zęby, aby cieszyć się nimi jak najdłużej i nie musieć zastanawiać się nad uzupełnieniami protetycznymi. Jednak czasem, czy to w związku z urazami, czy chorobami tkanek zębów, pojawiają się ubytki i zaczyna brakować kilku zębów w naszej szczęce. Wtedy stomatologowie zalecają jak najszybsze zdecydowanie się na protezę, aby odtworzyć zdolność gryzienia i odpowiedniego żucia pokarmów, a także móc znowu uśmiechać się i rozmawiać bez wstydu, że ktoś zauważy nasze braki w uzębieniu. Mamy do wyboru różne rodzaje protez i warto dowiedzieć się o nich więcej, aby wybrać rozwiązanie najbardziej dostosowane do naszych oczekiwań.

Protezy całkowite i częściowe

Najogólniejszy podział protez zębowych związany jest z tym, czy brakuje nam w szczęce jedynie kilku zębów, czy też nie mamy żadnego. Na podstawie tego potrzebna nam może być proteza całkowita lub częściowa. Wśród nich znajdziemy wykonane z różnych materiałów i w rozmaity sposób połączone z naszą szczęką lub pozostałymi zębami.

Protezy stałe i ruchome

Protezy zębowe dzielimy również na takie, które na stałe umieszczane są w szczęce, a także ruchome, które zakłada się jedynie za dnia, a na noc wyjmuje, aby dziąsła i błony śluzowe jamy ustnej odpoczęły.

Wśród protez stałych można wymienić mosty protetyczne pozwalające na uzupełnienie braku jednego lub kilku zębów znajdujących się obok siebie. Mogą one zostać oparte albo na implantach, albo na naturalnych zębach. Gdy jednak w szczęce brakuje wszystkich zębów lub bardzo dużej ich liczby, innym rodzajem uzupełnienia jest proteza opierająca się na implantach. Na początku wszczepia się kilka implantów w szczękę, a po ich wygojeniu za pomocą zatrzasków przytwierdza się właściwą protezę. Dzięki takim rozwiązaniom zęby wyglądają bardzo naturalnie i nie trzeba się bać, że wypadną podczas mówienia czy gryzienia twardych pokarmów.

Rozwiązaniem trochę mniej komfortowym, ale tańszym, jest zdecydowanie się na protezy ruchome. Wykonuje się je zarówno w przypadku całkowitego bezzębia, jak i braku jedynie kilku zębów w szczęce. Na początku ważne jest przede wszystkim odpowiednie dopasowanie takiej protezy, dlatego gdy podczas jej noszenia czujemy bardzo duży ucisk lub ból, najlepiej zgłosić się ponownie do protetyka, aby nam ją zmodyfikował i by nosiło się ją wygodnie. Protezy ruchome są obecnie wykonywane z coraz lepszych materiałów, dzięki czemu nie tylko łatwiej się je nosi, ale także wyglądają bardzo naturalnie i z powodzeniem zastępują brakujące uzębienie.

Zobacz również: Botox w medycynie estetycznej

Wróć do bloga