Botox w medycynie estetycznej

Botoks, czyli toksyna botulinowa, to substancja produkowana przez bakterie beztlenowe, która może pojawiać się w zepsutych produktach mięsnych. Jeśli zostanie połknięta, to staje się silną trucizną dla organizmu, ale wstrzykiwana w nasze mięśnie ma bardzo wiele działań pozytywnych. Lecznicze działanie botoksu wykorzystuje się w przypadku chorób objawiających się nadmiernym napięciem mięśniowym, ale preparat ten jest przydatny również w leczeniu nadpotliwości.

Obecnie jednak botoks stał się najbardziej znany z powodu swojego zastosowania w medycynie estetycznej. Preparaty na jego bazie wstrzykiwane są najczęściej w mięśnie mimiczne twarzy, aby zatrzymać ich aktywność i wygładzić skórę znajdującą się w tych okolicach. Dzięki temu twarz ma mniej zmarszczek, a w związku z tym wygląda na zdrowszą i młodszą.

Sposób na wygładzanie zmarszczek

Botox jest sposobem na pozbycie się zmarszczek bez skomplikowanych zabiegów chirurgicznych, które mogą nieść za sobą niebezpieczne skutki uboczne. Wystarczy jedynie wstrzyknięcie odpowiedniej dawki preparatu w okolice pojawiającej się zmarszczki, aby sparaliżować mięśnie mimiczne i spowodować, że przestają się kurczyć. Przez to rozluźnia się i przestaje marszczyć również skóra.

Ostrzykiwania z botoksu stosuje się między innymi na lwią zmarszczkę pojawiającą się między brwiami, na poprzeczne zmarszczki na czole, na tak zwane kurze łapki, czyli zmarszczki pojawiające się w okolicach oczu, a także na zmarszczki dolnej powieki. Zabiegi z użyciem botuliny są również skuteczne w przypadku zmarszczek pojawiających się nad ustami, na szyi oraz na dekolcie.

Efekty działania botoksu widoczne są już po kilku dniach od wykonania zabiegu i utrzymują się około pół roku, czasem nawet dłużej, ale zależy to od indywidualnych predyspozycji naszej skóry i prowadzonego trybu życia. Po tym czasie zabieg można wykonać ponownie, jednak konkretny termin jego przeprowadzenia zawsze warto najpierw skonsultować z lekarzem, aby wykluczyć jakiekolwiek przeciwwskazania.

Zobacz również: Metody powiększania ust

Wróć do bloga