Różnice między koroną zębową a licówką

Dbanie o uzębienie jest bardzo ważne. Nawet ubytek jednego zęba może poważnie wpłynąć na cały układ zębowy, a oprócz tego wpływa to na efekt wizualny. Żeby oszczędzić sobie poczucia dyskomfortu, warto skorzystać z dziedziny stomatologii, jaką jest protetyka. W przypadku ubytku w uzębieniu, często zalecanymi rozwiązaniami są licówki lub korony zębowe. Oba rozwiązania różnią się od siebie, dlatego przed dokonaniem wyboru, należy je odpowiednio poznać.

Kiedy warto używać licówki?

Licówka jest to cienki płatek wykonany z porcelany, który przykleja się do powierzchni zębów. Pełni przede wszystkim funkcje estetyczne, ponieważ może zasłonić: przebarwienia, nieodpowiedni kształt, niewłaściwe położenie lub brak zęba. Ich zastosowanie pozwala niekiedy uniknąć kosztownego leczenia. Licówka jest mało inwazyjna dla zębów, a jej wstawianie jest bezbolesne. Przeciwwskazaniami dla jej wstawienia może być zgrzytanie zębami lub obgryzanie paznokci, dlatego lekarz przeprowadza dokładny wywiad. Przez założeniem powinno się wyleczyć zęby i usunąć osad. Zęby zostają delikatnie zeszlifowane, pobiera się wycisk protetyczny i w ten sposób powstaje idealnie dopasowana licówka.

Właściwości korony zębowej

Korona jest stosowana do uzupełnienia pojedynczego braku uzębienia. Wykonuje się je z porcelany i osadza na podbudowie metalowej lub można wybrać te pełnoceramiczne, które wyróżniają się większą estetyką. Do założenia korony konieczne jest oszlifowanie zęba z każdej strony. Następnie pobiera się wycisk protetyczny i na czas oczekiwania zakłada się tymczasową koronę. Po tym czasie zostaje założone uzupełnienie protetyczne i sprawdzany jest komfort pacjenta. Koronę zębową zakłada się w celu odbudowania pełnego uzębienia i wzmocnienia zniszczonego zęba. O wyborze rozwiązania decyduje stan uzębienia.

Wróć do bloga