Kosmetologia a medycyna estetyczna – czym się różnią te pojęcia?

Kosmetologia i medycyna estetyczna różnią się pod wieloma względami, zarówno pod kątem zakresu usług, jak i kwalifikacji wykonawców. W tym wpisie postaram się wyjaśnić, na czym polegają te różnice i jak wybrać odpowiednią formę pielęgnacji dla siebie.

Czym jest kosmetologia?

Kosmetologia to nauka o pielęgnacji i upiększaniu skóry, włosów i paznokci. Kosmetolodzy wykonują zabiegi takie jak: oczyszczanie twarzy, peelingi, maski, masaże, depilacje, manicure, pedicure, henna, makijaż, stylizacja włosów i inne. Kosmetologia nie ingeruje w strukturę skóry ani nie wprowadza do niej żadnych substancji. Zabiegi kosmetyczne mają na celu poprawić kondycję i wygląd naskórka, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy skóry. Kosmetologia nie leczy chorób skóry ani nie usuwa zmian patologicznych, takich jak blizny czy zmiany nowotworowe. Do wykonywania zabiegów z zakresu kosmetologii konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego.

Czym jest medycyna estetyczna?

Medycyna estetyczna to dziedzina medycyny, która zajmuje się poprawą wyglądu i funkcji skóry za pomocą metod inwazyjnych lub minimalnie inwazyjnych. Ingeruje ona w głębsze warstwy skóry i wprowadza do niej różne substancje aktywne. Zabiegi medycyny estetycznej mają na celu poprawić kształt, objętość, napięcie i koloryt skóry, a także zredukować lub usunąć zmiany spowodowane starzeniem się, chorobami, urazami lub wrodzonymi wadami.

Medycyna estetyczna leczy również niektóre choroby skóry, takie jak trądzik, rozstępy, cellulit, czy nadpotliwość. Do wykonywania zabiegów medycyny estetycznej wymagane jest ukończenie studiów medycznych i specjalizacji z dermatologii, chirurgii plastycznej lub innej dziedziny związanej z estetyką. Oferowane w moim gabinecie zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w Legnicy są skierowane do osób, które szukają skutecznych rozwiązań w zakresie redukcji zmarszczek, modelowania sylwetki, redukcji tkanki tłuszczowej czy poprawy ogólnej jakości skóry. Niektóre z zabiegów medycyny estetycznej to: botoks, wypełniacze, mezoterapia, lipoliza, laseroterapia, peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, liftingi, liposukcja, powiększanie ust, nosa, piersi i innych części ciała.

Wróć do bloga