Korony zębowe. Dla kogo są zalecane?

Korony zębowe to jedne z uzupełnień protetycznych. Co je charakteryzuje i odróżnia od pozostałych protez? Przede wszystkim to, że koron zębowych nie można co dzień wkładać i wyjmować. Zarówno ich założenia, jak i zdjęcia zawsze musi dokonać stomatolog podczas specjalnego zabiegu. W związku z tym można powiedzieć, że korony zębowe montowane są w pewnym sensie „na stałe”. Oczywiście nie jest tak zupełnie, ponieważ dentysta zawsze ma możliwość, aby zdjąć tego typu uzupełnienie protetyczne. Jednak z uwagi na to, że sami nie możemy tego zrobić, zastosowanie koron zębowych znacząco różni się od wykorzystania innych uzupełnień protetycznych.

Wskazania do założenia korony zębowej

Dla kogo korony zębowe będą najbardziej odpowiednie? Przede wszystkim dla osób, których uzębienie było leczone kanałowo i w związku z tym musi ulec rekonstrukcji. Korona zębowa jest bowiem w stanie całkowicie przykryć przewiercony ząb, by pełnić wobec niego rolę wzmacniającą i ochraniającą. A poza zaletami czysto zdrowotnymi, ma również zalety estetyczne. Zdecydowanie bowiem poprawia wygląd wysłużonego zęba i zaciera różnicę między nim a innymi zębami, wyrównując prezencję całej szczęki. Istnieje nawet możliwość dostosowania koloru korony zębowej do reszty uzębienia. Korona zębowa, oprócz tego, że będzie przydatna pacjentom po leczeniu kanałowym, służyć może pomocą także osobom z wrodzonym brakiem szkliwa albo ze zwyczajnie uszkodzonymi lub startymi zębami. Będzie ona bowiem chronić słabe zęby przez złamaniem oraz przykryje niekorzystny wygląd tych zniekształconych.

Oprócz tego, że istnieją wskazania co do tego, komu zalecane jest zakładanie koron zębowych, określone jest także to, kto posiada przeciwwskazania do stosowania tego rodzaju uzupełnienia protetycznego. Sytuacja może być szczególnie problematyczna, jeżeli pozostałość uszkodzonego zęba nad dziąsłem jest zbyt mała, bądź też jeśli ząb dotknięty jest szczególnie silną próchnicą, to znaczy taką, która sięga poziomu dziąsła lub głębiej. Podsumowując, korona zębowa nie jest co prawda uniwersalnym rozwiązaniem, ale z pewnością sprawdzi się w pewnych konkretnych przypadkach.

Wróć do bloga