Jak dbać o protezy zębowe?

Protezy zębowe ułatwiają codzienne funkcjonowanie osobom, które je stosują. Często padają pytania odnośnie dbania o ich higienę. Odpowiednie czyszczenie protezy wpływa na jej trwałość i przedłuża okres jej użytkowania, a do tego wygodniej się je nosi. Żeby zachować jej właściwe cechy i uchronić ją przed zabrudzeniami, należy przestrzegać kilku ważnych zasad codziennej higieny. Warto się z nimi zapoznać już teraz.

Jakie są zasady codziennego czyszczenia protezy zębowej?

Najważniejszą zasadą przy czyszczeniu protez zębowych jest zachowanie regularności. Należy je czyścić po każdym spożytym posiłku. Dzięki temu zabezpieczy się ją przed powstawaniem bakterii i grzybów, a także rozwojem kamienia nazębnego. Do czyszczenia protez, należy używać odpowiednich środków czystości i narzędzi. Na rynku dostępne są produkty specjalnie do tego przeznaczone. Najlepiej do czyszczenia używać szczoteczek dwustronnych z delikatnym włosiem, a także preparatów do mycia protez. Równie ważne jest zachowanie higieny jamy ustnej, poprzez np. płukanie jej płynem. Należy właściwie trzymać protezę nocą. Nie powinno się jej wrzucać do szklanki z wodą, ale przechowywać w suchym i szczelnym pojemniku.

Dlaczego tak ważna jest higiena protezy zębowej?

O prawidłową higienę protezy zębowej, należy dbać przede wszystkim ze względów zdrowotnych, ale także estetycznych. Niedokładnie wyczyszczona proteza może wpływać na zmianę smaku potraw i nieprzyjemny zapach z ust. Do tego bez regularnego czyszczenia, łatwo może stać się siedliskiem bakterii i innego rodzaju różnych drobnoustrojów. Może to pogorszyć kondycję dziąseł i doprowadzić do stanów zapalnych. Dlatego tak ważne jest dokładne wyczyszczenie każdego elementu protezy, a zwłaszcza miejsc o trudnym dostępie. Dzięki temu uniknie się zabrudzeń.

Wróć do bloga