Czym jest most protetyczny i kiedy się go zakłada?

Brak zębów nie tylko negatywnie wpływa na wygląd, ale także utrudnia codzienne funkcjonowanie, takie jak jedzenie czy mówienie. Dlatego tak ważne jest, aby jak najszybciej podjąć decyzję o odpowiednim leczeniu protetycznym. Jednym z popularnych rozwiązań są mosty protetyczne. Czym są i kiedy warto się na nie zdecydować?

Czym jest most protetyczny i jakie są jego zalety?

Most protetyczny to stałe rozwiązanie protetyczne, które umożliwia odbudowę brakujących zębów. Składa się on z dwóch lub więcej filarów – koron, które osadzone są na zdrowych zębach sąsiadujących z brakiem oraz przęseł – czyli elementów imitujących brakujące zęby. Mosty mogą być wykonane z różnych materiałów, takich jak metal, porcelana czy ceramika. Wybór materiału wpływa na estetykę oraz wytrzymałość samej protezy.

Zastosowanie mostu protetycznego to stałe rozwiązanie, które nie wymaga żadnego dodatkowego utrzymania lub stosowania adhezyjnych past. Poza tym mosty protetyczne są niezwykle trwałe – przy prawidłowej higienie i regularnych wizytach kontrolnych u stomatologa mogą służyć nawet kilkanaście lat. Dzięki nim pacjent może cieszyć się pełną funkcjonalnością zgryzu.

Kiedy warto zdecydować się na most protetyczny?

Decyzja o zastosowaniu mostu protetycznego zależy od indywidualnej sytuacji pacjenta. Najczęściej stosuje się go, gdy brakuje jednego lub kilku zębów, a sąsiednie zęby są wystarczająco zdrowe i mocne, by utrzymać przyszłą protezę zębową. Zanim jednak zostanie podjęta decyzja o zakładaniu mostu, stomatolog dokładnie oceni stan uzębienia oraz ogólne zdrowie pacjenta.

Most protetyczny może być również stosowany w przypadkach, gdy brakuje większej liczby zębów i zachodzi konieczność zastosowania innych rozwiązań protetycznych, jak na przykład protezy zębowej lub implantów. W takich sytuacjach ważne jest indywidualne podejście do pacjenta oraz analiza możliwości leczenia w celu uzyskania najlepszego efektu zarówno estetycznego, jak i funkcjonalnego. W każdym przypadku warto skonsultować się ze specjalistą, który pomoże dobrać odpowiednie rozwiązanie.

Most protetyczny to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących odzyskać pełnię funkcjonalności zgryzu oraz poprawić estetykę naszego gabinetu w Legnicy, gdzie otrzymasz profesjonalną pomoc i poradę.

Wróć do bloga